Vrata bobového trenažéru OLYMP CSMV

Zadání na první pohled prosté, ale vzhledem k situaci a požadavku investora bylo nutné zapojit kreativní myšlení.

Bobový trenažér v areálu OLYMP Centra sportu Ministerstva vnitra, který čeští reprezentanti ve čtyřbobu, získali za šesté místo na mistrovství světa, což bylo také nového české maximum v této disciplíně. Nový 110 metrů dlouhý kolos se 2 věžemi a zázemím, vznikl v červenci 2020.

Trenažér přesně kopíruje profil startu trati pro zimní olympijské hry v Pekingu 2022. Čeští olympionici v čele s Dominikem Dvořákem na oplátku za novou „hračku“ přislíbili jeden z cenných kovů z výše uvedených her.

Aby vše bylo dokonalé, bylo potřeba start a zázemí trenažéru uzavřít. Důvodem byly zejména
povětrnostní podmínky, které dovnitř otevřené startovní věže zanášely spadané listí, případně jiné nečistoty a v zimě sníh. Toto byl přesně úkol pro nás.

A aby to nebylo moc jednoduché, byl vstupní otvor umístěn asymetricky tak, že nebylo možné situaci řešit jednoduchými vraty. Zároveň cílem bylo, aby vrata sebrala co nejméně z vnitřního prostoru startovní věže.

Designově jsme se měli co nejvíce přiblížit konstrukci celého trenažeru, tedy:
– ocelový rám s vsazenými plechovými výplněmi
– odstín vrchního nátěru RAL 6005 / mechová zelená

Po obhlédnutí situace jsme navrhli kombinovaný systém řešení:

  • kdy jsme u většího z obou křídel maximálně využili vnitřní prostor a udělali jsme ho posuvné. Tím byla také splněna podmínka co nejmenšího omezení vnitřního prostoru
  • druhé křídlo, které již nedisponovalo takovým vnitřním prostorem, jsme vyřešili klasickým otevíráním na pantech, kdy vzhledem k vnitřnímu uspořádání prostoru startu ve věži nedošlo k žádnému omezení vnitřních prostor a to ani při manipulaci s vraty
  • jelikož jsme nesměli zasahovat do povrchu startovní dráhy, vyřešili jsme závěrový systém vertikální baskulí a horizontální zajištění petlicí
  • aby se otvor co nejvíce ochránil před povětrnostními vlivy a zároveň se vyřešil problém s vystupujícími kolejnicemi, byla spodní část vrat doplněna o kartáče, které dovnitř nepustí žádné nečistoty.

Teď už nám nezbývá než popřát našim reprezentantům hodně štěstí do dalších závodů a na Olympiádě v Pekingu 2022 AŤ TO CINKNE!

Potřebujete taky atypické řešení?  Ozvěte se! Rádi Vám v tom pomůžeme, ale olympionika nejsme schopni vychovat:)